• Niewielka zawartość rozpuszczalników
• Można stosować na powierzchniach asfaltowych
• Łatwość mostkowania zarysowań
Podstawowym obszarem zastosowania żywicy, dzięki jej elastyczności, jest wykonywanie powłok ochronnych i łączących na podłożach mało stabilnych, takich jak np. podłoża asfaltowe – chodniki mostów, ścieżki rowerowe, ciągi komunikacyjne dla pieszych na parkingach, skrzyżowaniach ulic. Bardzo dobrze przykrywa zarysowania – minimalna grubość warstwy ochronnej musi mieścić się w przedziale 500 -800 μm.
Żywica Harz PU 3600 wchodzi również w skład systemu poliuretanowo -epoksydowego ciągów komunikacyjnych dla pieszych na mostach i wiaduktach. Jako zamknięcie powłoki ochronnej wykonanej z tej żywicy polecamy, m.in. barwną, odporną na promienie UV, żywicę Harz KVN.
Żywica po stwardnieniu jest odporna na oleje, smary, ropę i benzynę, wodę morską, ścieki, liczne kwasy i zasady ( rozcieńczone ), związki soli.
Zużycie:
powierzchnie gładkie: 1,50 kg/m2 na 1,0 mm grubości
Przygotowanie podłoża:
Podłoże musi być nośne, czyste, wolne od luźno związanych części, mleczka cementowego, oleju, tłuszczu i innych substancji utrudniających przyczepność żywicy do podłoża.
Powierzchnie gładkie, wypolerowane nie nadają się pod ułożenie powłoki, o ile nie zostaną uprzednio zmatowione poprzez, np. piaskowanie, śrutowanie, frezowanie itp. Na zakończenie powierzchnie należy starannie odkurzyć odkurzaczem przemysłowym.
Wytrzymałość podłoża betonowego na ściskanie powinno wynosić minimum 25 MPa, a wytrzymałość na odrywanie, co najmniej 1,5 MPa.
Podłoże betonowe musi być chronione przed wilgocią podciąganą kapilarnie. Wilgotność podłoże nie powinna przekraczać 4% ( metoda CM ).
Szpachlowanie nierówności podłoża ( powyżej 1 mm ), naprawy uszkodzonych krawędzie przerw dylatacyjnych, wykonywanie listew przyściennych najlepiej wykonać używając zaprawy żywicznej Harz FM 93.
Sposób stosowania, wskazówki:
Komponenty A ( żywica ) oraz B ( utwardzacz ) są dostarczone w odpowiedniej proporcji.
W przypadku pojemnika „kombi”, dno górnego stożkowego pojemnika z utwardzaczem, bez jego zdejmowania z pojemnika dolnego, należy wielokrotnie przebić stalowym przebijakiem i pozwolić, aby utwardzacz w całości spłynął do pojemnika dolnego.
Po połączeniu obu komponentów należy niezwłocznie rozpocząć mieszanie przy pomocy mieszadła umocowanego w wolnoobrotowej wiertarce ( max. 300 obr./min.).
Należy zwracać uwagę na dokładne wymieszanie składników pozostających przy ściankach i dnie pojemnika. Z tego też względu zaleca się przelać mieszaninę do czystego pojemnika i ponownie ją przemieszać. W przypadku powłoki malarskiej gładkiej, żywicę nałożyć bezpośrednio na zagruntowane podłoże przy pomocy wałków lub gumowych zgarniaków. Włos wałków malarskich powinien być krótki i niezbyt gęsty. Kierunek rozkładania żywicy powinien być dwukierunkowy. Unikać tworzenia kałuż.
W celu uzyskania szorstkiej powierzchni świeżą warstwę żywicy gruntującej Harz PU 3600 posypać z nadmiarem wysuszonym piecowo kwarcem o uziarnieniu 0,3– 0,8 mm. Po stwardnieniu żywicy, nadmiar piasku kwarcowego usunąć i tak przygotowaną powierzchnię pokryć przy pomocy wałka malarskiego żywicą Harz KVN. Na spadkach lub powierzchniach pionowych ( cokoły ) konsystencję zaprawy można regulować preparatem tiksotropowym.
W czasie nakładania żywicy temperatura podłoża oraz otoczenia nie powinna być niższa od +5oC.
Poza tym temperatura podłoża musi być co najmniej o 3oC wyższa od aktualnej temperatury punktu rosy. Tworzenie się kondensatu na pokrywanych żywicą powierzchniach decydująco wpływa na zmniejszenie jej przyczepności do podłoża.
W przypadku niekorzystnych warunków wilgotnościowo-temperaturowych konieczne jest stosowanie urządzeń grzewczych lub/i osuszaczy powietrza.
Bezpieczeństwo, ochrona środowiska:
Materiał w stanie utwardzonym jest nieszkodliwy dla środowiska. Wskazówki ostrzegawcze znajdujące się na opakowaniu należy przed stosowaniem materiału przeczytać i przestrzegać. Komponentów w stanie nieutwardzonym nie wolno zrzucać do kanalizacji, zbiorników wodnych lub do gruntu. Rozlany materiał należy niezwłocznie zebrać przy pomocy np. trocin.
Z pojemnikami postępować zgodnie z obowiązującą przepisami o odpadach i ich usuwaniu.
Szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa transportu, składowania, używania oraz ochrony środowiska zawarte są w karcie charakterystyki produktu dostępnej u dostawcy produktu.